خسروی بروجنی ادامه داد: آثار برتر سوگواره در رشته‌های داستان کوتاه، شعر و طراحی پوستر نیز توسط هیئت داوران به سرپرستی استاد ابوالفضل درخشنده و حضور داورانی از مدیریت‌های ادبی و هنر‌های تجسمی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران طی روز‌های ۱۰ و ۱۱ آبان ماه ارزیابی و انتخاب می‌شوند.


ابوالفضل درخشنده، از دریافت مجوز و چاپ دهمین جلد از مجموعه کتاب‌های آموزش داستان نویسی پیشرفته خبر داد.


ابوالفضل درخشنده از ارسال کمک‌های مردمی هنرجویان کلاس داستان‌نویسی پیشرفته به مدارس روستای داشلی برون گنبد کاووس و وصول این‌کمک‌ها خبر داد. 


ابوالفضل درخشنده از نامه‌نگاری با رئیس مجلس برای رسیدگی به وضعیت کتابش در وزارت ارشاد و عدم پاسخگویی این‌ وزارتخانه خبر داد.


دبیر علمی سوگواره ادبی «بفرمایید روضه» به بیان جزئیات چاپ کتاب آثار منتخب این‌رویداد ادبی پرداخت.


ه گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آیین اختتامیه جشنواره «یک داستان یک نمایشنامه» ۲۱ بهمن ماه با معرفی برگزیدگان در فرهنگ‌سرای ابن‌سینا برگزار شد.


نویسندگان نوپا در کارگاه داستان نویسی فرهنگسرای ابن سینا گرد هم جمع شده اند تا با یادگیری اصول و تکنیک ها نویسنده ای خلاق شوند؛ کارگاهی با حضور «ابوالفضل درخشنده»؛ نویسنده ای که بیش از ۴۰ کتاب در کارنامه اش دارد.


باید از کمیسیون فرهنگی مجلس پرسید چرا بنیاد ادبیات داستانی با وجود شرایطی که جایزه جلال دارد، باید همچنان سکان‌دار عرصه داستان و داستان‌نویسی کشور باشد؟


ابوالفضل درخشنده، دبیر علمی جشنواره ادبی «یک داستان یک نمایشنامه» از تمدید مهلت ارسال آثار این جشنواره تا ۱۵ آذرماه امسال خبر داد.


در پایان جلسه ابوالفضل درخشنده به جمع‌بندی تکمیلی مباحث پرداخت و تاکید کرد: این مکاتب، در واقع سلیقه‌هایی هستند که منتشر شده‌اند. در خصوص ویژگی‌هایی که برای فراداستان بر می‌شمرند، حضور ملموس و مشخص نویسنده در فضای داستان است که نوعی سلیقه است. ما قبل از مکاتب مدرنیسم و پست‌مدرن هم نتیجه‌گیری مستقیم و غیرمستقیم را داشتیم؛ پس آن‌ها تکنیک جدیدی ارائه نکرده‌اند. اگر خواننده را در شرایطی قرار دهیم که خودش بتواند نتیجه‌گیری کند و تصمیم درست را اتخاذ کند، یعنی در اوج رهاکردن داستان. نتیجۀ یک کشمکش خوب، بحران است. بحران یعنی جایی که خواننده در هول‌ و ولا قرار می‌گیرد. حالا آن‌ها بحران را حذف می‌کنند و نقطۀ اوج را جایگزین می‌کنند؛ ولی مگر می‌شود تا بحرانی شکل نگرفته، نقطۀ اوج تشکیل شود؟ به‌عبارت‌بهتر، ثمرۀ یک کشمکش خوب، بحرانی است که به نقطۀ اوج منتهی بشود؛ اما در مدرنیسم به این فرآیند توجهی نمی‌شود. این مکتب سعی داشت ضرب‌آهنگ داستان را تند کند؛ درحالی‌که ما می‌گوییم ضرب‌آهنگ متناسب داستانی. مدرنیسم، حرکت و سرعت رو به ازدیاد را بر هم زده و می‌گوید شما با سرعت شروع کنید؛ یعنی با نقطۀ اوج. چون مدرنیسم بعد از جنگ جهانی شکل گرفت، با یک دنیای افسرده مواجه بود. تمام فکر اولیه‌هایی هم که شکل گرفت، از پراکندگی ذهنی افراد شکل گرفت.


12345678910...