موضوع:مصاحبه ها
نویسنده:خبرگزاری ها
تاریخ:1398/07/17 05:40:19 ب.ظهنر داستان نویسی و فرهنگ عاشورا

دبیر سوگواره بفرمایید روضه گفت: میخواهیم فرهنگ عزاداری و نذری دادن را با هنر داستان نویسی که  زبان مشترک تمام هنرهای نمایشی است گره بزنیم


به گزارش مدیریت روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه 6 و فرهنگسرای سرو، ابوالفضل درخشنده، دبیر علمی سوگواره ادبی «بفرمایید روضه» در خصوص اهداف برگزاری این فراخوان ادبی اظهار داشت:توجه به سنت و فرهنگ اصیل عزاداری و چگونگی انجام رسالت ترویج فرهنگ عاشورا، از مهمترین دغدغه های برگزار کنندگان این سوگواره ادبی بوده است. فرهنگ عاشورا که توانست هشت دفاع مقدس را شکل دهد.

اکنون نیز در این هجمه فرهنگی به اصول و باورها، بر آن شده ایم تا بار دیگر فرهنگ اصیل عزاداری و نذری دادن را با هنر داستان نویسی که زبان مشترک بین تمام نسل ها و مادر تمام هنرهای نمایشی می باشد، به گونه ای احساس برانگیز به مخاطب منقل کنیم.

به همین دلیل سوگواره ادبی «بفرمایید روضه» با تدبیر متولیان فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مدیریت زمان شناس فرهنگسرای سرو در پی آن است که بتواند، با زبان هنر، بهتر انتقال مفاهیم ارزشی را به سرانجام برساند.

نویسندگان آزاد هستند تا از بین محورهای اعلامی: فرهنگ برگزاری روضه های خانگی،عبرت‌های عاشورا،فرهنگ عاشورا،فرهنگ نذرکردن و نذری‌دادن،فرهنگ عزاداری و آگاه‌سازی عزادار،عزاداران؛ سفیران فرهنگ حسینی،فکر اولیه برای نگارش داستان به دست آورند.

درخشنده در ادامه افزود:معمولا نویسنده ها بر اساس داشته های ذهنی خود، سوژه یابی می کنند، این فراخوان ادبی سعی دارد تا خارج از سوژهای ذهنی هنرمندان داستان نویس، فکر اولیه ای در اختیار آنان قرار دهد، تا خلاقیت ذهنی آنان شکوفا شده و ضمن تحقیق و پژوهش نسبت به محورهای اعلامی، اصول و فرهنگ اصیل عزاداری و نذری دادن را از بین هجمه خرده فرهنگ های ساخته و پرداخته دشمنان و یا افراد ناآگاه، استخراج و در نهایت محصولی فرهنگی تولید شده، بتواند چراغ راه نسل کنونی در این شبیخون فرهنگی قرار گیرد.

نحوه شرکت در سوگواره و قوانین آن به شرح ذیل اعلام می‌شود:

  • آثار ارسالی صرفا باید در قالب داستان کوتاه باشد.
  • محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.
  • داستان‌های ارسالی باید همگی با موضوعات مرتبط با برگزاری روضه‌ها و مجالس مذهبی باشد؛ نظیر مناسبت‌هایی چون ماه محرم و صفر، امام‌حسین(ع)، شخصیت‌هایی که در کربلا حضور داشتند و وقایع تاسوعا و عاشورا تألیف شده باشد.
  • اثر ارسالی نباید قبلاً در جشنوارۀ دیگری شرکت کرده باشد یا منتشر و اجرا شده باشد.
  • درج منابعی که نویسندۀ داستان از آن الهام گرفته است و منجر به ایجاد فکر اولیه شده است، در ابتدای داستان الزامی است.
  • آثار‌ ارسالی باید در قالب فایل متنی (word)تایپ شوند و مشخصات کامل نویسنده و شماره‌تماس وی ذکر شود.
  • درج مشخصات کامل هنرمند و شماره‌تماس به‌همراه ارسال سی‌دی (word)در ارسال پستی الزامی می‌‌باشد.
  • استاندارد داستان ارسالی باید به‌لحاظ زبان نوشتاری رعایت شود.

گاه‌شمار جشنواره برای شرکت علاقه‌مندان در آن به این صورت است که آخرین مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار ۲۷مهرماه و اطلاع‌رسانی آثار راه‌یافته نیمۀ نخست آبان‌ماه می‌باشد. هم‌چنین اعلام نتایج داوری و معرفی آثار برتر جهت چاپ در کتاب مجزای سوگواره در نیمه نخست آذرماه است. در نهایت، چاپ آثار برگزیده، رونمایی از مجموعه‌ داستان منتشر شده و تقدیر از نفرات برتر در ایام دهه مبارک فجر برگزار می‌شود.

گفتنی است علاقه‌مندان جهت شرکت در این سوگواره از طریق سایت فرهنگ‌سرا  به آدرس ذیل می‌توانند اقدام نمایند:

https://sarv.farhangsara.ir/

f.sarv6@gmail.com

آدرس پستی دبیرخانه: تهران، خیابان ولی‌عصر، بالاتر از پارک ساعی، کوی ساعی دوم، فرهنگ‌سرای سرو، کدپستی 1511913811 - تلفن۸۸۸۸۱۸۷۹

 

لینک خبر:

https://sarv.farhangsara.ir/tabid/1165/ArticleId/104063/.aspx

 Share     
    ارسال نظر پیرامون این مطلب:

  نام و نام خانوادگی:            ایمیل:            آدرس وب سایت یا وبلاگ:   

       متن پیام: