موضوع:مصاحبه ها
نویسنده:خبرگزاری ها
تاریخ:1397/07/08 12:36:23 ب.ظدر مراسم رونمایی از کتاب «فرمانده عتیق» چه گذشت!


به گزارش خبرنگار ایرنا مراسم رونمایی از این کتاب شنبه شب همزمان با یادواره شهدای اطلاعات و عملیات دفاع مقدس در محل فرهنگسرای سرو تهران برگزار شد.
ابوالفضل درخشنده نویسنده حوزه دفاع مقدس توضیح داد: روزی که برای ثبت خاطرات شهید عتیقی‌ نژاد به منزل این شهید رفتیم، گمان نمی ‌کردیم جمع‌آوری خاطرات بیشتر به سمت مادر شهید سوق پیدا کند.
این نویسنده حوزه دفاع مقدس اظهارداشت: کتاب فرمانده عتیق حاصل بررسی، تحقیق و تدوین خاطراتی است که به صورت گروهی از زبان سکینه نواصری مادر شهید مجید عتیقی‌نژاد گردآوری شده است.
وی گفت: مادر این شهید در اندیمشک فعالیت‌ های زیادی داشت، او ستون پنجم را شناسایی و معرفی می ‌کرد؛ از سوی دیگر زمانی که می ‌دید مردم شهر از نظر معیشتی مشکل دارند مایحتاج آنان همچون شکر و تخم مرغ را می خرید و در مقابل مغازه‌ داران شهر بساط و به صورت صلواتی عرضه می ‌کرد.
وی اظهارداشت: مادر شهید عتیقی نژاد دو ماه پیش درگذشت.
درخشنده با اشاره به سیر داستان نویسی از رزمندگان و فرماندهان هشت سال دفاع مقدس گفت: سال 82 داستان‌ نویسی پیشرفته در سطح فرهنگسراها آغاز شد و علاقه ‌مندان پنج سال دوره دیدند.
وی افزود: نگارش اولین کتاب با این گروه آموزش ‌دیده را سال 88 پس از دیدار با جانبازان آغاز کردیم و اکنون شاهد رونمایی بیستمین کتاب ( فرمانده عتیق) از این گروه هستیم.
به گزارش ایرنا در این آیین از خواهر و برادر شهید عتیقی ‌نژاد و دیگر نویسندگان کتاب «فرمانده عتیق» نیز تجلیل شد.
در ادامه این مراسم رئیس سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران در یادواره شهدای اطلاعات و عملیات دفاع مقدس، عملیات شکست حصر آبادان را نقطه عطفی در تاریخ هشت سال دفاع مقدس دانست و افزود: امروز سالگرد شهادت فرماندهانی همچون یوسف کلاهدوز، موسی نامجو، ولی ‌الله فلاحی، جواد فکوری و محمد جهان ‌آرا است که قصد داشتند گزارشی را از عملیات ثامن ‌الائمه برای شکست حصر آبادان نزد امام راحل ارائه کنند اما «سقوط مشکوک» هواپیمای سی-130 منجر به شهادت آنان شد.
وی بیان کرد: من در عملیات والفجر مقدماتی اسیر و دو سال بعد از اتمام جنگ آزاد شدم طی دو سال آخر ما نمی ‌توانستیم پیش ‌بینی کنیم که سرانجام این اسارت چه می ‌شود اما با تدبیرهایی که از سوی مسئولان ایرانی انجام گرفت، صدام اعتراف کرد که خواسته‌ های جمهوری اسلامی محقق شده است.
همچنین دراین مراسم یاسر هاشمی رفسنجانی فرزند مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی تاریخ هشت سال دفاع مقدس را درخشان و پرافتخار دانست و گفت: هر فردی که می خواهد به نحوی این تاریخ را واژگون ارائه بدهد، به کشور، اسلام و مجموعه خود ظلم می کند.
وی با اشاره به نقش آیت الله هاشمی در هشت سال دفاع مقدس بیان کرد: امروز با دو گروه متناقض رو به رو هستیم که یک عده ایشان را نقد می کنند که آتش بس را نپذیرفت و تعداد زیادی از جوانان و رزمندگان شهید و کشور تخریب شد، در حالی که زودتر می توانستیم جنگ را تمام کنیم و عده ای دیگر می گویند که آیت الله هاشمی جام زهر را به امام خوراند و باب شهادت بسته شد.
یاسر هاشمی رفسنجانی افزود: من تاریخ جنگ را بدقت مطالعه کردم، تمام تاریخ جنگ را درخشان و پرافتخار می دانم و هر فردی که می خواهد به هر نحو این تاریخ را برعکس ارائه دهد ظلم به ایران، اسلام و مجموعه خودش می کند.
وی گفت: زمانی که قاضی صدام، حکم اعدام او را صادر کرد به خدمت آیت الله هاشمی رفسنجانی رسید و قلم خود را به ایشان اهدا کرد، دلیل او این بود که می گفت صدام گفته که تو مرا نکشتی، هاشمی مرا اعدام کرد و برای خودش هم ادله ای داشت، این موضوع افتخاری برای کشور بود اما متاسفانه رسانه ها این موضوع را تحریف کردند.
یاسر هاشمی رفسنجانی با اشاره به اعتماد امام خمینی(ره) به آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول هشت سال دفاع مقدس اظهارداشت: زمانی که جنگ آغاز شد در 20 روز ابتدای جنگ در اولین اقدام امام خمینی(ره) شورای عالی دفاع و فرماندهی جنگ را ایجاد کرد، ابتدا بنی صدر رئیس شورا بود اما اولین ورود آیت الله هاشمی به موضوع جنگ به عنوان عضو شورای عالی دفاع بود و به دلیل نوع عملکرد در شورا و اعتمادی که بین امام و ایشان بود، آیت الله هاشمی از عضو به عنوان نماینده امام و سخنگوی شورای عالی دفاع ارتقا پیدا کرد.
وی گفت: در بحبوحه سال 62 عملیات های فتح خرمشهر، رمضان و والفجر مقدماتی امام به تشخیص خود، آیت الله هاشمی را به عنوان فرماندهی جنگ، مامور و اعلام کردند که نسبت به هماهنگی و فرماندهی واحد در ارتش و سپاه اقدام شود و از همان زمان عملیات های کربلا، خیبر و والفجر و مراحل سوم و چهارم دفاع از کشور صورت گرفت و سپس به دلیل ایجاد شرایط ویژه و اتحاد آمریکا و شوروی و حمایت آنها از صدام برای جنگ علیه ایران، حضرت امام، جانشینی کل قوا را هم به آیت الله هاشمی واگذار کردند.
یاسر هاشمی رفسنجانی افزود: این سیر مراحلی که آیت الله هاشمی طی کرد به دلیل مواردی از جمله اعتماد امام و فرماندهان جنگ به آیت الله هاشمی، ارتباط آیت الله با مردم و اعتماد و اعتقاد مردم به ایشان، ارتباط خوب و مسلط آیت الله با ارتش و سپاه و از همه مهمتر جایگاه آیت الله هاشمی و غلبه عقلانیت بر آرمان خواهی ایشان بود و این موضوع و مشاهدات فاجعه در حلبچه منجر شد که آیت الله هاشمی امام را برای اتمام جنگ قانع کند. 
فرزند مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه پدرم بیش از اینکه یک سیاستمدار یا فرمانده جنگ باشد بیشتر یک طلبه روحانی بود که در حوزه علمیه رشد کرده بود، اظهارداشت: زمانی که دو سال قبل از فوت آیت الله هاشمی از ایشان سوال کردند در طول عمر به کدام کارتان بیشتر می بالید، گفتند یک کار قرآنی و دیگری خاتمه جنگ.
به گزارش ایرنا همچنین در این یادواره امیر سرتیپ مسعود بختیاری از فرماندهان ارتش و از طراحان عملیات بیت المقدس و حجت صمد شهبازی رزمنده اطلاعات و عملیات قرارگاه رمضان در دوران دفاع مقدس خاطراتی را از عملیات های هشت سال دفاع مقدس بیان کردند.
یادواره شهدای اطلاعات و عملیات فرماندهان دفاع مقدس با همکاری کانون ادبیات داستانی فرهنگسرای سرو( خیابان ولی عصر، بالاتر از بوستان ساعی) و گروه مطالعات دفاعی انجمن اندیشه و قلم، هفتم مهر مصادف با روز بزرگداشت سرداران شهید اسلام در سال 1360 از جمله شهیدان فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا با حضور فرماندهان، رزمندگان و جمعی از مسئولان برگزار شد.
تهرام/7245/ 1539/ 1008

لینک خبر:

http://www.irna.ir/tehran/fa/News/83048834

 Share     
    ارسال نظر پیرامون این مطلب:

  نام و نام خانوادگی:            ایمیل:            آدرس وب سایت یا وبلاگ:   

       متن پیام: