موضوع:مقالات
نویسنده:درخشنده
تاریخ:1389/10/12 07:52:32 ب.ظمهندسی فرهنگی تنها راه مقابله با جنگ نرم

 ادبیات داستانی به عنوان مادر هنرهای نمایشی در کشور های پیشرفته دارای جایگاه ویژه است.اهمیت این هنر تنها در تولید آثار فاخر فرهنگی ملاک تصمیم گیری متولیان فرهنگی کشورها نمی باشد. بلکه نقش ادبیات داستانی در فرهنگ سازی و مهندسی فرهنگی هر جامعه ای مورد توجه قرار گرفته است .


ادبیات داستانی بی شک زبان مشترک و مورد علاقه نسل جوان و فرهیخته هر کشوری است. توجه متولیان امر به این زبان مشترک می تواند نیازمندی های آینده هر جامعه ای را به واسطه ی نگارش داستان های مناسب و به تبع آن ، ساخت فیلم های سینمایی و سریال های جذاب از اینگونه داستان ها ، تحت تأثیر قرار داده و حداقل ذهنیت جامعه را نسبت به موضوعات مورد علاقه ی خود آماده نماید.

خلق هر اثر هنری و ماندگار ادبی  باید برخواسته از قلمی توانا ، دلی دردمند و با تجربه باشد؛ تجربه ای که به زیور نثر آراسته شده باشد.

می توان اثری هنری خلق کرد که از تکنیک سرشار باشد  ولی محتوا را نمی توان  در تکنیک مستتر کرد!

هر اثر ماندگار و تأثیر گذار از دو بخش تشکیل شده است :

تکنیک و محتوا .

در خلق آثار ماندگار و تأثیر گزار ، تکنیک و محتوا لازم و ملزوم هم هستند.

به همین دلیل ، دکترین جریانات برانداز در براندازی نرم ، استفاده از هنر برای منظور خاص خود می باشد.

خوشبختانه مدیران ارشد نهاد های فرهنگی به این مهم توجه ویژه دارند ولی زمانی که اجرای امور به مجریان وعوامل میانی محول می شود ، عدم درک صحیح یا نداشتن بینش مناسب و یا ... ، اجرای اصولی اقدامات بایسته را ابتر می گذارد !

صدای دلسوزان در هیاهوی منفعت طلبی ها و منیت های خودساخته در این وادی به جایی نرسیده است ! ولی ای کاش مجالی یافت می شد تا متولیان فرهنگی جامعه با آگاهی از ضعف زیر مجموعه خود ، طرحی نو برای مهندسی فرهنگی جامعه در می انداختند تا آینده این نسل جوان و فرهیخته در کوران حوادث و تهاجم های مخرب فرهنگ بیگانه رقم نخورد .

همه ما باید باور کنیم عرصه فرهنگ جولانگاه تک تازی های مدعیان رسوب زده ذهنی نیست . مدعیانی که به جای آنکه در این سنگر برای رشد و بالندگی فرهنگ کشور هزینه کنند ، متأسفانه به دنبال تأمین هزینه های زندگی خود در این عرصه هستند! و هر فکر بکر و نو آوری ای را بر نمی تابند، زیرا خطری برای منافع خود و عاملی برای رسوایی کم کاری ها و ندانم کاری های خود می دانند!

طبق فرمایش مولایمان ، تهاجم فرهنگی دشمن جدیست و مدیران ارشد فرهنگی کشور هم باید بدون توجه به زیر مجموعه بعضاً فشل ، اقدامات جهادی را در دستور کار خود قرار دهند.

منبع خبر: http://fashnews.ir/archive/news/22-news/7104-2010-12-19-08-34-22.htmlShare     
    ارسال نظر پیرامون این مطلب:

  نام و نام خانوادگی:            ایمیل:            آدرس وب سایت یا وبلاگ:   

       متن پیام: